قدم به قدم اره خود را تیز و تیزتر کنید!

اره تیز کردن یعنی برنامه ریزی کردن برای انجام یک کار

تو این مقاله هدفم اینه که با همدیگه ی برنامه فوق حرفه ای درسی بنویسیم برنامه ای که تمام اصول ذکر شده در مقاله “برنامه ریزی درسی سهل و ممتنع” رعایت شده باشه.

قبل از هر چیز باید بگم که: این نوع برنامه نوشتن بیشتر بدرد دانش آموزان پایه 10و11و12 میخوره، برای سایر دانش آموزان قدم های دیگه ای رو باید برداشت و اصول دیگری رو باید رعایت کرد.

قدم اول: مشخص کن هر روز چند ساعت قراره درس بخونی.
برای مشخص کردن این کار باید تکلیف چندتا چیز رو روشن کنی:
– صبح ها کی بیدار میشی و شبها کی میخوابی.
– ساعت ناهار و شامت کیه؟
– اگه مدرسه یا کلاسی میری ساعت رفت و آمدت کیه؟
-عصر ها می خوابی یا خواب بین روز نداری؟
-برنامه خاصی داری که از الان مشخص باشه؟ وقت دکتر، دندون پزشک و یا …
فعلا طبق اصولی که قبلا گفتم آرمانی فکر نکن همین ساعاتی که هست رو مشخص کن، بعدا آروم آروم ساعت های مطالعه ات رو افزایش میدی.
الان تعداد ساعتی که میخوای به درس خوندن اختصاص بدی مشخص شده اما تو گام بعدی سعی می کنیم که واحد های مطالعاتی رواز دل این ساعت ها در بیاریم.

قدم دوم: برای خودت معلوم کن که میخوای واحد های مطالعه ات چند دقیقه ای باشه.
علمی ترین حالت اینه که شما ی واحد 50 دقیقه ای مطالعه کنی و 10 دقیقه استراحت داشته باشی اما می تونی اگه کنکوری ای یا تمرین و تست زیادی داری واحد های مطالعه ات رو 75 دقیقه مطالعه و 15 دقیقه استراحت و یا حتی 90 دقیقه و 15-30 استراحت در نظر بگیری.

قدم سوم: با توجه به نتایج دوتا قدم قبلی الان میتونی واحد های مطالعه هر روزت رو تو ی جدول ساده جا بدی.
یعنی ی جدول باید بکشی که ی ستونش ایام هفته است و هر خونه اش در ستون های بعدی شامل 4 تا پارامتره: ساعت؛ نام درس؛ اقدام؛ منبع

قدم چهارم:هر روز ی واحد رو اختصاص بده به مرور دروسی که قبلا مطالعه کردی، این واحد میتونه کمتر از واحدای دیگه ات باشه.
10 درصد از واحدات رو اختصاص بده به واحد جبرانی که اگه عقب افتادی از برنامت بتونی جبرانش کنی، این واحد ها رو در طول هفته پخش کن.
10 درصد از واحدات رو هم بذار برای نقاط ضعف تا در طول هفته به صورت ویژه براشون وقت بذاری و اسم درس هایی که توشون احساس ضعف می کنی رو بنویس، راستی یادت نره که علاوه بر ساعت اقدام و منبع رو هم درج کنی.
قدم پنجم: الان دیگه ساختار برنامت آماده است تا درس هات رو توش بچینی پس اولین کاری که می کنی این باشه که درس هایی رو که همین امروز در مدرسه یا کلاس معلم تدریس کرده بزاری(درس هر روز همان روز) چون اینکار حداقل 2 تا فایده اصلی داره، یکی اینکه مطالب تازه تدریس شده قبل از اینکه فراموشت بشه ی مرور میشه و احتمال فراموشی رو بسیار کمتر می کنه و دوم اینکه در وقتت اساسی صرفه جویی میشه.

قدم ششم: هر درسی ی سهمی از برنامه رو باید به خودش اختصاص بده این سهم با توجه به ضرایب زیرگروه هدفتون در کنکور مشخص میشه، کافیه که ی تناسب ساده بگیری تا سهم هر درس مشخص بشه.برای اینکه بهتر جا بیفته مطلب من ی مثال برات می زنم فرض کن که تو دانش آموز رشته ریاضی هستی و مهندسی برق رو برای خودت به عنوان هدف انتخاب کردی، این مهندسی زیر گروه 1 هست و ضرایب دروس در اون عبارتست از : ریاضی 12، فیزیک9، شیمی6، ادبیات4،عربی2، زبان2 و دینی 3
مجموع این اعداد میشه 38
فرض کنیم تعداد واحدهای خالی برنامه تو به همراه واحدهای درس روزت هم 24 واحد باشه بنابراین یک تناسب ساده تشکیل می دیم برای هر درس : مثلا ریاضی که ضریبش 12 است با خودمون میگیم که 38 تا 24 واحد داره 12 تا چند واحد؟ تقریبا 7 واحد
پس کل برنامه ما 7 واحد ریاضی داره ( مجموع درس روز و مبحث آزمون یا تمرین بیشتر) و البته ریاضی کنکور مربوط به ریاضی(حسابان و ریاضی)، هندسه و گسسته(جبر و احتمال و گسسته) است.
همین روند رو برای تمام دروس انجام می دیم تا سهم هر درس مشخص بشه.

قدم آخر حالا با توجه به سهم هر درس و درس روزهایی که نوشتی خونه های خالی جدولت رو پرکن.
برنامت آماده است. ی برنامه حرفه ای و اصولی.

نکته پایانی: آروم آروم ساعت مطالعه هر روزت رو افزایش بده تا از نظر کمیت برنامت خوب بشه، برای افزایش کیفیت مطالع ات هم مقاله های ویرا رو از دست نده.

ما توی این مقاله قدم به قدم یادگرفتیم که چه جوری ی برنامه فوق حرفه ای برای خودمون بنویسیم. امیدوارم درس خوندن با برنامه رو شروع کنی و تو رو تو دانشگاه هدفت به زودی ببینم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *